Тема. Урок розвитку зв’язного
мовлення. Складання записки, адресованої батькам.
Мета. Вчити учнів складати
текст-записку з метою письмового спілкування з батьками; вчити добирати і
правильно вживати у мові форми звертання; розвивати і збагачувати мовлення
учнів; формувати практичне уміння писати записки.
Обладнання:
лист,
записка, оголошення, картки, зошити з розвитку мовлення.
Тип уроку. Урок розвитку мовлення.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
ІІ. Актуалізація
опорних знань учнів
- Послухайте тексти. Попробуйте визначити, який з
текстів – лист, який – записка, а який – оголошення. (Тексти є і у кожного учня на парті.)
1) Школа чародійства і
чарівництва
«ХОГВАРТС»
Директор: Альбус Дамблдор
(Кавалер ордена
Мерліна І ступеня,
Великий чародій,
Верховний чарівник,
Президент
Міжнародної конфедерації магів)
Дорогий
містере Потере!
Ми
раді проінформувати Вас, що Вам надане місце в Школі чародійства і чарівництва
«Хогвартс». Будь ласка, ознайомтесь із доданим до цього листа списком
необхідних книг і предметів.
Заняття
починаються 1 вересня. Чекаємо Вашу сову не пізніше 31 липня.
Щиро Ваша,
Мінерва Мак Гонагалл,
заступник директора
2) 10
листопада 2002 року у приміщенні Зеленого театру відбудеться прослухування
співаків для хору «Пізнайко».
При
собі мати рекомендаційні листи.
Керівництво хору
3) Сашко,
зустрінемось на перерві на нашому місці. Я намалював для тебе коня.
Петрик
-
Прочитайте вголос ще раз записку.
-
З чого складається записка? (Із звертання, повідомлення або прохання, підпису автора записки.)
-
Підкресліть в тексті записки звертання і підпис.
-
Визначте, це записка-прохання чи записка-повідомлення.
-
Прочитайте текст-повідомлення.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Визначення
теми уроку.
-
Пригадайте, коли ми звертаємось до написання записки? (Коли треба терміново про щось повідомити чи
попросити, а можливості зробити це вголос немає; коли відсутній той, кому
адресується прохання чи повідомлення.)
-
А тепер попробуйте визначити тему і завдання нашого
уроку.
-
Так, ми сьогодні навчимося писати записку-прохання,
використовуючи в ній звертання та слова ввічливості.
ІV. Робота над новим матеріалом.
1.
Повторення про звертання.
-
Нагадайте, з чого починається записка?
-
Пам’ятайте! Звертання може складатися з одного або
декількох слів. Звертання виділяється на письмі комами або знаком оклику.
-
Де в реченні може стояти звертання?
(На дошці записані речення:
1)
Донечко, що ти сьогодні
встигла зробити в хаті?
2)
Що ти сьогодні, донечко,
встигла зробити в хаті?
3)
Що ти сьогодні встигла
зробити в хаті, донечко?)
2.
Колективна робота. Робота
в зошиті і на дошці.
- Працюємо над першим завданням у
зошиті. Прочитайте речення і попробуйте розставити розділові знаки. Підкресліть
звертання.
3. Робота в парах.
- Діти, ви повинні перебудувати
речення так, щоб перше головне слово стало звертанням. Нагадайте, як визначити
перше головне слово в реченні?
- Розгляньте на дошці зразок виконання цього
завдання.
Оксанка поливає квіти.
/ Оксанко, полий квіти.
Картка 1
Роман обкопує яблуньку в
садку.
Ластівка несе весну на
крилах.
Білий метелик сів на
червону квітку.
Картка 2
Петрик подарував Фросині
синю фіалку.
Соловейко співав свою
пісню всю ніч.
Микола допомагає
сестричці одягнутися.
4. Аналіз роботи в парах.
- Прочитайте речення. Назвіть
звертання. Поясніть, як звертання виділяється на письмі.
5. Фізкультхвилинка.
6. Робота в зошитах. Завдання 2.
- Вам було завдання: скласти
вдома до кожного малюнка речення із звертанням. Слухаємо вас.
7. Робота в зошитах. Завдання 3.
- В українській мові є чарівні
звертання до мами, до тата, до всіх людей. У наступному завданні вам потрібно
записати різні варіанти звертання до рідних вам людей: мами, тата, бабусі,
дідуся, брата, сестри. Але спочатку послухайте вірш «Чарівні звертання». (Читання вчителем або підготовленими
учнями.)
Є в нашій мові прекрасні звертання,
Добрі і щирі чудові слова,
Тими
словами усяк без вагання,
Маму
найкращу свою назива.
Мамо,
матусенько, мамочко, ненько,
Матінко,
усміх твій ніжний ловлю.
Мамонько
рідна, моя дорогенька,
Я над усе
тебе в світі люблю.
Я і до тата умію звертатись,
Хочу в
словах передати тепло.
Щоб мій
татусь міг частіше всміхатись,
І щоб в
душі його сонце цвіло.
Татку,
татусеньку, таточку, тату,
Кращого в
світі немає навкруг!
Татоньку,
хочу тебе обійняти,
Ти мій порадник, заступник і
друг!
Я до бабусі з любов’ю звертаюсь:
Бабцю,
бабусю, бабуню моя!
І до
бабусиних рук притуляюсь,
І
відчуваю в них лагідність я!
Й до дідуся я іду по науку:
Діду,
дідуню, навчи в світі жить!
Він на
голівку кладе свою руку,
Голос
сріблястим струмочком біжить.
Слово могутнє, яка в ньому сила!
Скажеш з
любов’ю і – радість росте.
Слово
хороше народжує крила,
Ви не
забудьте ніколи про це.
Донечко,
синку, сестрице, братуню,
Дружна,
велика, щаслива сім’я!
Таточку,
мамочко, бабцю, дідуню,
Мій
оберіг і родино моя!
8. Усне складання
записки-повідомлення зі звертанням та ввічливими словами до мами чи тата.
- А зараз уявіть, що ви прийшли зі школи додому, батьків немає. Вам
терміново треба йти в бібліотеку. Яку записку-повідомлення ви залишите батькам?
9. Самостійна робота
учнів. запис записки-прохання батькам.
- А тепер складіть записку-прохання татові чи мамі.
Уявіть ситуацію. Ваша мама (тато) завтра раненько їдуть у місто. Вони вже
лягли спати. Ви не встигли їх про щось попрохати, тому на столі залишаєте їм
записку –прохання. Пам’ятайте про звертання і ввічливі слова. Як звертання, так і ввічливі слова на письмі
виділяються комами.
10. Перевірка роботи.
Аналіз складених записок.
- Чи правильно в записці вжите звертання?
- Чи використані слова ввічливості?
V. Підсумок уроку.
- Які види записок ви вчилися писати?
- З чого складається записка?
- Для чого вона потрібна?
- Кому можна писати записки?
- Які сучасні технічні засоби допомагають нам надсилати записки з
повідомленням чи проханням?
- Як називаються записки, передані по мобільному телефону?
- Як часто ви пишете записки своїм батькам?
VІ. Домашнє завдання.
- Напишіть записку своєму другові (подрузі).
Немає коментарів:
Дописати коментар