понеділок, 28 листопада 2016 р.

Конспект інтегрованого уроку



     


         Інтегроване заняття з   природознавства та мистецтва












 Мета:сприяти формуванню розвитоку пізнавального інтересу дітей;стимулювати до пошукової діяльності; поглиблювати знання учнів про анімалізм як  жанр живопису; продовжувати засвоювати правильну побудову композиції на аркуші паперу; закріплювати навички малювання тварин; активізувати спостережливість, сенсорні вміння та навички дітей;
Сприяти  вихованню естетичного  сприйняття навколишнього світу;  продовжувати виховувати любов до тварин.  Сприяти повноцінному, цікавому проведенню вільного часу; виховувати бережне ставлення до навколишнього середовища.
Обладнання: мультимедійна система, навчальні плакати, приклади робіт.
Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий олівець,
                                                  гуашеві фарби, пензлики, серветка.
Тип заняття: комбінований.
Методи і засоби роботи: розповідь, бесіда, практична робота,мультимедійна презентація.
                                               
                                            Хід заняття:
Ведучий. Діти, усе що оточує нас, серед чого ми живемо — це природа. Природа дає все необхідне для життя людей, тварин, рослин — воду і повітря. Природа потребує постійної уваги, турботи. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства. Сьогодні ми пограємо в гру — клуб веселих і кмітливих. Будуть змагатися дві команди — «Всезнайки» і «Пізнайки». Як на кожній грі, у нас є журі, яке буде слідкувати за її ходом і в кінці визначить команду-переможницю. Отже, розпочинаємо.


І. Привітання команд.
Ми всезнайки,
Ми читайки.
Носа вам утремо
І приз заберемо.
Ми пізнайки-молодці
Залюбки все знаєм.
Перемогу в боротьбі
Здобути бажаєм.

II. Розминка для команд.
1. Яка зараз пора року?
2. Який місяць?
3. По чому видно, що зараз зима?
4. Які стоять дерева?
5. Який колір листя у дерев восени в порівнянні з ранньою весною?
6. Чим відрізняється ялина від інших дерев?
7. Як доглядають за деревами? (Обкошують, поливають, білять вапном)
8. На які три види поділяються рослини? (дерева, кущі, трави)
    II. Вікторина.
1.Яка є природа?
2. Як називають мурашок, мух, коників, метеликів?
3. Тварини, яких розводить людина і використовує у своєму господарстві.
4. Назвіть диких тварин.
5. Чому вони дикі?
6. Як готується до зими заєць?
7. Як готується білка?
8. Який страшний звір любить малину?
9.Які дерева (кущі) є символами України?
10.З якими деревами і кущами порівнюють гарних дівчат?
11.З яким деревом порівнюють сильних юнаків?
12.Які місяці мають назву, що походить від назви дерев?
13. Як допомагають тваринам взимку лісники?
14.Чому потрібно охороняти тварин?
Рекламна пауза. Дидактично-екологічна гра «Ходить буква рядами».
Ходить буква рядами,
Дружити хоче з нами,
Кого за руку візьме
Нехай той птаха назве.

15. Ластівки, журавлі, соловей — перелітні чи зимуючі птахи?
16. Що таке вирій? (Тепла пташина країна)
17. Назвіть пташок, які зиму­ють у нас?
18. Чим живляться пташки взимку?
19. Чим страшна зима для птахів? (Голодом, холодом)
20. Як люди допомагають пташкам?
III.Ведучий. Загадки про тварин, птахів.
Загадки.
Не ходжу я, а скакаю,
Бо нерівні ноги маю.
Через поле навмання
Перегнав би я коня.
Я страшенний боягуз,
Всіх на світі я боюсь.   (Заєць)
Сірий, зубастий, по полю блукає,
Ягнят шукає, а нас лякає.  (Вовк)
                                   Прийшла вона із довгим віником,
                                   На бесіду із нашим півником.
                                   Схопила півня на обід
                                   І замела мітлою слід. (Лисиця)
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід волохатий.
Одягнувся в кожушину,
Мед шукає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати.
Як зачує він весну,
Прокидається від сну. (Ведмідь)
                                    Пухова, руденька шуба,
                                   Із сосни скака на дуба,
                                   Хвіст у неї, як мітла,
                                   Очі сяють, як намисто,
                                   Мов дві цяточки вогнисті.
                                  В неї хата гарна, тиха,
                                  Взимку повно там горіхів. (Білочка)

В мене шубка з колючок,
В мене сіра спинка,
Ніс, як гарний п'ятачок,
Очі намистинки.  (Їжочок)
Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів — обід приніс:
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель)
Чорномазий, білодзьобий
Віл за плугом важко ходить,
Черв'ячків, жучків знаходить —
Сторож вірний, друг полів,
Перший вісник теплих днів. (Грак)

Хто гнізда свого не має,
Яйця іншим підкидає.
Та у лісі в холодку
Все кує: ку-ку. (Зозуля)
                                    Скрізь цей птах літає,
                                    Безліч мошок поїдає.
                                    За вікном гніздо будує,
                                             Тільки в нас він не зимує. (Ластівка)
Здивувалась дітвора:
Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?
А для цього хобот є!    (Слон)
                                    Нижчі нього стіл та шафа,
                                    Довга шия, - це … .(Жирафа)
Він незграбний і товстий,
Завжди він чомусь сумний.
А на лобі в нього ріг,
Ця тварина … . (Носоріг)
                                 Знову чути дикий рев.
                                Це в савану вийшов … .(Лев)
Велетенський має рот
Африканський  .(Бегемот)
                                 У савані проживає,
                                Чорно- білі смужки має.
                                І весела, і пригожа,
                               На конячку нашу схожа. (Зебра).
Учень. Бережімо ріки,
Бережімо води,
Як матусю рідну,
Бережім природу.
Учень. Бережімо кожну
Квіточку й травичку,
Бо ми всі — природи .
Рідної часточки.
Ведучий. Буду я природі другом. Це значить, що ми повинні дотримуватися правил поведінки в природі.
 (Команди презентують правила поведінки в природі).
·        Не ламай гілки дерев і кущів.
·        Не пошкоджуй кору дерев.
·        Не руйнуй пташиних гнізд.
·        Не лови диких тварин.
·        Не рви квітів.

I.                  Гра «Так чи ні?»
Ведуча.      Молодці!      А чи любите ви гратися?
       Зіграти хочеться мені
       Із вами, діти, в «Так чи ні».
       Я вам питання задаю —
       Готуйте відповідь свою.
       Відповідай, коли мастак,
       Єдиним словом «Ні» чи «Так».
       Якщо кмітливі, друзі, ви,
       То може й рима помогти.
       Але вона хитрюща в нас,
       Аби не збила з толку вас
       Скажи, співає сом пісні?
       Не гайтесь з відповіддю ви. (Ні)
       Чи вміє плавати гусак?
       Ну що на це ти скажеш? (Так)
       Чи може стати у вогні
       Вода холодним льодом? (Ні)
       Скажи мені, червоний мак
       В січневу пору квітне? (Ні)
       А крокодили на сосні
       Свої будують гнізда? (Ні)
       Чи може вище гір літак
       У вишину злетіти? (Так)
       Узори пишні на вікні
       Мороз малює взимку? (Так)
       Чи правда, друже мій, що рак,
       Коли повзе, то задки? (Так)
       Якщо не їстиме три дні,
       Верблюд ходити зможе? (Так)
       Чи достигають навесні
       Пшениця й жито в полі? (Ні)
       Коли розсердиться їжак,
       Слона він може вбити? (Ні)
       Ріка біжить удалині —
       Чи є у неї ноги? (Ні)
       Чи правда це, що вовк усмак
       Наївся груш і яблук? (Ні)
       А під кінець кажіть мені,
       Цікава гра у «Так чи ні»? (Так)

V.Конкурс акторської майстерності
                           Гра «Показуха»
(В чарівній торбинці знаходяться картки із зображенням звірів. Один учасник команди дістає картку і пантомімою зображає тварину. Виграє та команда, яка за 1 хвилину відгадає більше назв тварин.)
           1-а команда                                      2-а команда
           Заєць                                                   Жирафа
           Слон                                                     Тигр
           Лисиця                                                 Мавпа
           Кенгуру                                                Собака
           Зебра                                                    Крокодил
           Кобра                                                    Верблюд
           Кіт                                                           Миша
Ведучий.  І ось настав час нашого вельмишановного журі .
(журі підводить підсумки конкурсу).
 Учень.
      Все на землі нам треба берегти:
      І птаха, й звіра, і оту травинку.
      Не чванься тим, що цар природи ти,
      Бо, врешті, ти — лише її частинка.
Надавати допомогу всьому живому на землі повинен вміти кожен з нас, щоб стати добрим захисником і дбайливим господарем рідної природи. Але з представниками живої природи : птахами,звірами ми зустрічаємося не тільки в їхньому середовищі, а й на картинах художників.
-Діти, хто з вас знає, як називається жанр живопису на якому зображені тварини?
Такий жанр живопису називається – «анімалізм». Як же зявився такий жанр?
 (Розповідь вчителя супроводжується показом мультимедійної презентації або показом картин, фото чи малюнків)
 
Вперше людина почала малювати дуже давно, тисячі років назад. Свої перші малюнки люди малювали на скелях. Спочатку вони були недосконалі.  Темою таких малюнків, які створювала прадавня людина, були тварини. Вони були спогадами про вдале полювання, засідки, переслідування та перемоги над хижаками. Такі малюнки надавали людини впевненості в собі, робили її сміливішою, відважнішою.
Із часом життя людини вже не залежно від вдалого полювання. Люди навчилися приручати та розводити тварин. Тварини ставали не тільки сусідами, але й друзями та помічниками. Першим була приручена собака, а потім коза, корова, кінь, кішка і т.д. Люди навчилися вбачати в них красу, силу, мужність, уособлення богів і предків.
Тварини стали частиною мистецтва, і тоді з'явився окремий жанр – анімалізм.                                                                                                              Малювати тварин дуже цікаво, адже вони, як і люди, мають свої звички, свій характер. Митців, які спеціалізуються в цьому жанрі, називають анімалістами.  Художники - анімалісти завжди намагалися не тільки зобразити тварину реалістично, а й передати її внутрішній світ.
Що потрібно знати й уміти художникові, щоб стати справжнім анімалістом?
Один із відомих художників-анімалістів Василь Ватагін  вважав, що не достатньо просто передати зовнішню схожість зображувальної тварини з натурою, потрібно пізнати всю складність характеру тварини, відчути тварину, проявити глибокий інтерес до неї, любити її. Спостережлива людина помітить «пихатість» гордовитого лев чи «благородність» вірного собаки. Без цього не варто й розпочинати цю досить складну і копітку справу – зображувати тварин.
Давайте й ми з вами спробуємо описати, відчути тварину. (Діти обирають на слайді (малюнку) тваринку та описують її)
VI.Творче завдання.     «Зображення тварин»
Гра „Чарівний мішечок” (Діти дістають з мішечка картинки тварин, яких вони сьогодні  будуть малювати. Якщо хтось з дітей вважає, що не зможе виконати малюнок обраної тварини, то її можна замінити на простішу).
Діти отримують схеми обраних тварин.
Вчитель пояснює послідовність малювання. (На прикладі однієї зі схем)
Потрібно починати малювати з великих частин тіла, потім малювати менші за розміром.
Учні виконують творчу роботу.
Учитель надає індивідуальну допомогу, допомагає виправити помилки.
VІI. Підбиття підсумків.
Виставка учнівських робіт.

                                                    

                                       

                            

                     
                                                                    
                                 
                                                                           

Немає коментарів:

Дописати коментар